FAQ

Kim Wy jesteście?
Jesteśmy niedużą manufakturą wyrabiającą naturalne, porządne kosmetyki do pielęgnacji. Inspiruje nas fantastyka i popkultura. Jeśli jesteś nerdem, który kocha kąpiele, miłe zapachy i lubi się pośmiać, to świetnie trafiłaś/trafiłeś! Więcej o nas możesz przeczytać TUTAJ

Czy to są polskie produkty?
Tak! Całość procesu od rozkminy i planu, przez produkcję, po sprzedaż i wysyłkę realizowana jest w Polsce, konkretnie w małej miejscowości Szałsza na Górnym Śląsku.

Czy wy to sami robicie?
Sami. Pracujemy wyłącznie na surowcach: olejach, masłach, ziołach, olejkach eterycznych, czy glinkach. Nawet ekstrakty wyrabiamy sami! Wyrabiamy, pakujemy i wysyłamy do Was nasze kosmetyki sami, własnymi ryncami!

Jak się robi takie kosmetyki?
Na to pytanie dość porządnie odpowiadamy TUTAJ

Czy wasze produkty są przebadane i bezpieczne?
Oczywiście, że tak! Prawo obliguje każdego, kto chciałby sprzedawać swoje kosmetiksy do zadbania o bezpieczeństwo użytkowników. Obowiązuje nas cała masa norm i przepisów, a nad bezpieczeństwem naszych kosmetiksów czuwa zewnętrzna jednostka. Tzw. Safety Assesor pilnuje, by każda z naszych receptur była bezpieczna, przewidywalna i nie naginała rzeczywistości.
Z kolei Państwowa Inspekcja Sanitarna dba o najwyższą jakość wyrobu, poprzez kontrole i pilnowanko procesów produkcji. Jesteśmy też zobligowani do regularnej kontroli już wytworzonych kosmetkisów (poza dokumentacją ich wyrobu, mamy też próbki każdej partii, jaka kiedykolwiek powstała, dzięki czemu wiemy, jak w danym momencie wygląda nasz kosmetiks ? (Oczywiście o ile przebywa w podobnych warunkach)

Czy muszę przechowywać Wasze kosmetyki w określony sposób? W jakiejś lodówce, czy coś?
Nasze kosmetyki (z wyjątkiem mydeł) to surowizny: nie podgrzewamy ich, nie dodajemy konserwantów. Najczęściej po prostu mieszamy ze sobą dobre rzeczy, żeby zrobić jeszcze lepsze rzeczy (najbardziej zaawansowanym technologicznie narzędziem w naszej pracowni jest… mikser. Serio.) Nasze kosmetiksy nie lubią temperatury powyżej 25 stopni i ostrego światła. Nalanie do nich wody też może negatywnie wpłynąć na jakość (wszystkie nasze produkty są bezwodne: nawet jeśli woda została użyta w procesie produkcji, nie znajdziecie jej w finalnym produkcie. Dzięki temu nie musimy używać konserwantów!).

Co to znaczy, że ,,wegańskie?” Przecież kosmetyków się nie je!
Nie je, ale można 😀 Serio: wychodzimy z założenia, że jeśli nie możesz czegoś zjeść, to może nie warto nakładać tego na skórę, która też jest częścią Ciebie?
Wegańskość naszych kosmetiksów polega na tym, że na ŻADNYM etapie produkcji nie wykorzystano produktów pochodzenia zwierzęcego. Tyczy się to nie tylko takich elementów jak miód, wosk, czy lanolina, ale także olej palmowy (będący poważnym problemem dla ludzi, zwierząt i naszej planety w ogóle!) czy jedwab.

Czy nadają się dla dzieci?
W tej chwili wszystkie nasze produkty nadają są bezpieczne dla osób powyżej 3 roku życia. I choć mamy od Was masę wiadomości, fotek i historii, o tym, że młodsze dzieci też z przyjemnością korzystają z naszych kosmetyków, jednak zalecamy ostrożność. Wynika to głównie z tego, że nasze produkty bardzo mocno aromatyzujemy, głównie używając olejków eterycznych lub aromatów kosmetycznych (które także zawierają głównie wspomniane olejki eteryczne). Są to cudowne, ale wysoce stężone substancje pochodzenia roślinnego, które mogą okazać się za silne dla młodziutkiej i bardzo delikatnej skóry najmłodszych dzieciaków.

Czym konserwujecie swoje wyroby?
Nie konserwujemy ich wcale! Staramy się sprytnie lawirować pomiędzy meandrami chemii organicznej tak, by używanie konserwantów nie było konieczne. Wyrabiamy kosmetyki bezwodne, czyli takie w których bakterie nie mogą znaleźć pożywki do żerowania. Science, bitch! ?

Czy testujecie na zwierzętach?
Nigdy! Nie tylko jest to obrzydliwe moralnie, naganne i podłe, ale też najzwyczajniej w świecie nielegalne. Unia Europejska zabrania i z pełną stanowczością piętnuje testowanie kosmetyków na zwierzętach. Na zwierzętach testujemy wyłącznie tulanie, pozwolenia na spania na kanapie, dawanie smaczków w nagrodę i poważne rozmowy, na które zwierzę nie odpowiada, ale patrzy z wyższością.
Kosmetyków na zwierzętach nie testujemy, nie testowaliśmy i nie będziemy testować.
Wszystko testujemy na rodzinie ?

Jakie terminy przydatności mają wasze kosmetyki?
Wszystkie nasze kosmetyki mają przydatność minimum rok od daty ich wyrobu. Wyjątkiem są mydła, których datę określono na 2 lata. Produkujemy kosmetyki w małych partiach, starając się zaoferować Wam jak najświeższy produkt, z jak najdłuższym okresem przydatności ?

Czy te kosmetyki są w 100% naturalne?
Nie wszystkie nasze kosmetyki są w 100% naturalne: czasem zdradzimy Matkę Naturę z aromatem kosmetycznym, na którego korzyść przemawia przede wszystkim zapach, którego w sposób naturalny nie da się pozyskać – fakt, że aromaty są dużo bardziej intensywna i wydajne. Mamy jednak sporo w 100% naturalnych kosmetyków. Oznaczyliśmy je w sklepie jako Pure Nature! Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę ?

Ratunku! Mój mus do ciała zamienił się w olejek!
Tak jak wspominamy na opakowaniu: musy bardzo nie lubią ciepła. W kontakcie ze skórą zaczynają się od razu topić (i tak ma być i to jest pożądane!). Niestety topią się zawsze w temperaturze powyżej 25 stopni, dlatego nie polecamy zabierać ich ze sobą na letnie spacery po plaży, pustyni, czy Mordorze (tym ze Śródziemia, ten na Domaniewskiej, to spoko!).
Jeśli (tak jak my) jesteście fanami zdecydowanie za gorących kąpieli w zdecydowanie zbyt małej łazience: lepiej, byście nie trzymali tam swoich musów ?

Ratunku, mój scrub cukrowy się rozpuszcza!
Nasze scruby cukrowo-solne składają się głównie z… cukru i soli (tak, wiemy, szok), dlatego zawsze polecamy, by unikać nalewania do nich wody. Zwłaszcza ciepła woda może doprowadzić do rozpuszczenia się substancji trącej. Rozwiązaniem może być porządne i dokładne zamykanie słoika po każdym użyciu . Możecie go też prewencyjnie obrócić do góry denkiem (m.in. dlatego ma płaską zakrętkę ?)

Mam suchą/wrażliwą/alergiczną/magiczną skórę, czy mogę używać waszych kosmetyków? Poleć mi coś dla mojej skóry!
Na stronach poszczególnych produktów staramy się możliwie jak najszczerzej i najdokładniej opisać czym jest dany kosmetiks, jak działa i czego można się po nim spodziewać. Nie mniej jednak, po kilku latach w branży beauty i kilkudziesięciu latach ŻYCIA, stwierdzamy, że skór jest tyle, co ludzi i zakwalifikowywanie ich do jednej z 4 grup (tłusta/mieszana/sucha/ wrażliwa), to jakiś ponury żart i utopia. Każda skóra jest zupełnie inna, może reagować różnie, a to, co dla jednej suchej było najlepsze na świecie dla innej- choć też suchej- może być dramą porównywalną z dniem, kiedy Britney ogoliła głowę. Radzimy bacznie obserwować swoją skórę, uczyć się jej i próbować. Możemy Wam powiedzieć, które mydło mocniej oczyszcza albo który olejek ma lżejszą konsystencję. Ale na pewno nie będziemy Wam wmawiać, że oto odkryliśmy panaceum dla wszystkich.

Czy waszym mydłem można umyć twarz swą lub cudzą? 
Again: Każda skóra jest zupełnie inna, może reagować różnie, a to, co dla jednej suchej było najlepsze na świecie dla innej- choć też suchej- może być dramą, a inba ,,myć mydłam czy nie myć” rozgrzewa do czerwoności kosmetiksowe grupy na Fejsbuku. Ale generalnie tak- doświadczenia zarówno nasze, osobiste, jak i sporej grupy naszych zadowolonych, powracających Klientów, pokazuje, że owszem: naszym mydłem z powodzeniem można myć twarz, nawet usuwając makijaż. Mydła mają wysokie przetłuszczenie: co to znaczy, że już na etapie projektu mydła, decydujemy, że reakcję zmydlania olejów przeprowadzimy tak, by część olejów pozostała niezmydlona, nienaruszona. To pozwala zachować zarówno właściwości myjące, jak i odżywcze, za to nie powinny działać wysuszająco (choć oczywiście może się i tak wydarzyć, skór jest tyle co ludzi i każda jest na swój sposób totalnie wyjątkowa. I nierzadko: wredna). Każde mydło jest inne: od harcore’owo oczyszczającego Bat Szopa, przez całkiem wyśrodkowanego Krasnoluda, co oczyszcza porządnie, ale nie szalenie, przez delikatny, intensywnie nawilżający Sex$Splendor. Zapraszamy do zaznajomienia się z opisem każdego z naszych 10 mydeł, bo każde jest zupełnie inne, ale każde porządne! Nie ma lipy 🙂

Czemu na etykietach kosmetyków nie ma składów po polsku, tylko w jakimś dziwnym języku?
Szczerze? Bo nam się nie zmieściły 😀
Nasz cudowny grafik powiedział nam, że jest to absolutnie niewykonalne, a skład w Międzynarodowej Nomenklaturze Składników Kosmetycznych (ang. International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, INCI) musi się znaleźć na każdym kosmetyku obowiązkowo – jego brak jest poważnym wykroczeniem i grozi srogą karą. Sorry, naprawdę chcieliśmy! Składy w języku polskim zawsze znajdziecie na naszej stronie! A na targach możecie śmiało pytać, JUŻ UMIEM Z GŁOWY!

Nie mam alergii na żaden ze składników, ale jestem alergikiem, czy wasze kosmetyki są bezpieczne? Czy kosmetyki naturalne są hipoalergiczne?
Nie wiemy. Wiemy za to, że panuje szkodliwe przekonanie, że to co ,,naturalne” czy ,,roślinne” zawsze będzie dla nas najlepsze. Nic bardziej mylnego. Nasze kosmetyki zawierają dużo ekstraktów roślinnych, olejków eterycznych czy minerałów, które jednak zdecydowanie mogą uczulać. Szczerze radzimy ostrożność, w końcu chyba nic tak nie uczula jak rośliny prawda?
Kosmetyki hipoalergiczne pozbawiane są – w bezpiecznych procesach chemicznych- potencjalnych alergenów. I będziemy się tutaj gorąco sprzeciwiali piętnowaniu ,,tej strasznej chemii”, bo niejednokrotnie rozwiązanie ,,chemiczne” jest dużo lepsze, niż prosty, roślinny kosmetyk. Często bywa też odwrotnie, ale nie dajmy się zwariować i działajmy racjonalnie.

Czy te czarne kosmetiksy z węglem, to bardziej czyszczą, czy brudzą?
Owszem, brudzą. Brudzą, wannę, brudzą umywalkę, początkowo wydają się brudzić ciało. Dlatego są to kosmetyki zmywalne. Węgiel aktywny doskonale się wypłukuje, zabierając ze sobą nawet poważne, ciężkie czy tłuste zabrudzenia, jednocześnie nie naruszając naskórka i nie przesuszając. Dobry ziomek węgiel!

Czy macie mydła glicerynowe?
To zależy co przez to rozumiesz ? Ponieważ pod nazwą ,,mydło glicerynowe” zwykło się rozumieć takie przezroczyste, żelowe mydła, wyrabiane z bazy glicerynowej. Takich nie mamy. Wyrabiamy tradycyjne mydło sodowe używając rzemieślniczych metod. W tym procesie, w sposób całkowicie naturalny i samoistny powstaje roślinna gliceryna, która potem zostaje sobie w mydle, nawilża i ogólnie robi dobrze.
Taka gliceryna nie występuje w tzw. koncerniakach, czyli mydłach produkowanych na ogromną skalę. Wynika to z prostego faktu: gliceryna ta jest w procesie zmydlania zbierana i dodawana do innych produktów: balsamów, kremów, czy maści. Właśnie ze względu na swoje nawilżająco – ochronne właściwości ( zawsze lepiej sprzedać mydło i balsam, niż tylko mydło, nie?).
My takich cudów nie robimy. Po pierwsze dlatego, że nie po to robimy tradycyjne mydło, żeby je psuć, a po drugie: nawet jakbyśmy chcieli tę glicerynę zdejmować, to nie umiemy ?

A te wielkie kule kąpielowe, to są na raz?
A to już jak tam chcesz. Przecież nie będziemy CI wchodzić do wanny ?Mogą być na raz, możesz je sobie też rozłupać i używać na raty, możesz nawet, jak jedna zupełnie szalona Mama: wsadzić je w słoik i trzymać w łazience jako dekorację. Możesz robić co tylko chcesz!

Czy możecie wysłać moje zamówienie do Paczkomatu?
W naszym sklepie online nie ma i raczej nie będzie opcji wysyłki do Paczkomatów: wynika to z faktu, iż sprzedajemy wyłącznie ręcznie wykonywane, surowe kosmetyki roślinne bez konserwantów i stabilizatorów, a aura Paczkomatów stojących na zewnątrz jest dość nieoczekiwana: Sybir zimą, Mordor w lecie i bark 100% wodoszczelności (to ostatnie jest o tyle kluczowe, że pakujemy wysyłki wyłącznie w papier, bez użycia plastiku).
Wiemy jednak, że bezpośrednio po nadaniu (o czym informuje Państwa nasz system) macie Państwo możliwość przekierowania paczki na dowolny inny adres: także do Paczkomatu, ale wtedy już wyłącznie na własną odpowiedzialność. Nie możemy wtedy ręczyć, że kosmetykom nie przydarzy się jakaś przedziwna przygoda.

Gdzie mogę powąchać, sprawdzić, przetestować? Macie sklep stacjonarny?
Sprzedaż prowadzimy wyłącznie wysyłkowo, nie mamy sklepu firmowego, ale regularnie jeździmy po całej Polsce, żebyście jednak mogli powąchać, poteścić, albo zbić piątkę.
Informacje o Szopowych wyjazdach znajdziesz na Naszym FB